Ušanka - fotopostup a střih

28. ledna 2014 v 11:18 | Lucie |  Moje tipy, fotopostupy, střihy
Čepice ušanka se u nás potkala s velkým úspěchem. Moc mě to těší, protože na hlavě sedí bezvadně a všechny obchodové čepice se můžou jít zahrabat.


Protože je ušita z flísu, který se netřepí a pracuje se s ním opravdu dobře, tak je čepice rychlovkou i pro totálního šicího amatéra a začátečníka! Finanční náročnost žádná, flís se dá koupit za pár kaček v metráži, pro ty, co chtějí mít čepičku vzorovanou dobře poslouží i nějaká flísová deka...Jdeme na to!

Základem pro čepici je obdélník. Jeho velikost vychází z obvodu hlavy dítka + 1-2cm navíc (aby se čepka dobře nasazovala na hlavu) a výšky čepice. Výška čepice je už včetně štřapců! Délka střapců u všech velikostí čepice je 5,5cm! Při přenášení střihu na látku je potřeba přidat si na švy, nejčastěji 1cm, při nákupu látky je třeba počítat ještě s 6-ti pruhy pro copánky, délka pruhů je 5x40cm (copánky po zapletení jsou 30cm dlouhé). Látky není třeba kupovat přehršel, jak tak koukám na tabulku, tak 35cm flísu z metráže (šířka cca 150cm) hravě vystačí i na 3 čepice..1) Základní rozkres na ušanku v nejmenší velikosti - 48cm. Tuto velikost jsem šila pro Sofinku, jsou jí 2 roky a padne jí skvěle. Největší velikost má Klárka, 9 let a padne jí jak ulitá :)

Míry vychází z tabulky, která je nahoře. Jen bych chtěla upozornit, že zadní část (úplně vlevo a vpravo) je o 1cm níž než středová část (čelo). Je to proto, aby lépe seděla na hlavě a hlavně - kryla! Šířka ucha - 16cm - je ve skutečnosti 19cm, na fotce je to špatně popsáno. 3cm přidávám fixně u všech velikostí směrem k čelu. Ucho tedy není symetrické.

Nejjednodužší cesta ke střihu je tato:
- narýsujte si obdélník 48x29cm
- vodorovnými linkami obdélník rozdělíme na část pro střapce (5,5cm od horního kraje), čelovou část (17,5cm od horního kraje) a část, kde začíná krytí uší (24cm od horního kraje a 25cm od horního kraje pro zadní díl čepice)
- další linka rozdělí obdélník svisle, a to přesně ve středu (24cm)
- naneseme si vrcholy uší - 14cm od středové linky. Teď už nemusíme kreslit po celém obdélníku, ale jen v čelové části
- zaoblení ucha dole dělám od oka, cca 2-3cm na šířku. Šírka ucha je 16 +3cm. A teď vyšší dívčí...hlavně v popisu, protože vůbec nevím jak na něj :D Snad je to z obrázku trochu pochopitelné..
- šírka ucha je 16+3cm - takže od středové linky pro ucho si zanesem směrem k zadní části čepice (kraj papíru) 8cm, ale na tu spodnější linku (co je 25cm od horního okraje papíru) a 8+3cm směrem k čelu (střed papíru) na linku, která leží 24cm od horního kraje papíru. Tímto jsme si natvarovali uši čepice. Výška ucha od čela je 5cm, výška ucha od zátylku je 4cm. Zakreslením uší jsme vyřešili i prostor pro čelo a zátylek a střih je hotový!


2) Pokud chceme čepici ozdobit kytičkou, tak si ulevíme od rýsování a jdeme chvilku cvičit jemnou motoriku :) Základem pro kytičku je kruh (kreslím podle skleničky, cca 7cm v průměru), který rozstřihnem na čtvrtiny3) Lísteček kytičky - přeložíme na zaoblené straně trojúhelníku napůl a okraje vytáhneme ke středu (takže je vlastně poskládaný na čtvrtiny). Tento lísteček hned prošijeme nití v místech, kde ho držím. Další poskládaný listek taky hned prošijeme a když jich máme takto navlečených na niti 6, tak je stáhneme a kytička je hotová :) Nit neodtřihuju, nechávám si ji pro pozdější přišití na čepici.


4) Díly čepice si vystříhám z flísu a to včetně přídavků na švy (na horní straně u střapců není třeba přidávat, tam žádný šev nebude. Rovnou si nastříhám i 6 pásků 5x40cm na pozdější zapletení.


5) Lícem na líc si položíme čelovou část, do vrcholů pro uši si zašpendlím 3 pásky pro pozdější copánek a prošijeme celé na stroji. Já to nemám celé proto, že jsem zapomněla vložit pásky hned, takže jsem párala, vkládala a přišívala dodatečně..6) Čepici si takto rozložíme, srovnáme na sebe a po celé délce prošijeme zadní část (nahoře, ještě nesešitá) - vznikne nám vlastně tunel.


7) Hurá, tohle je stvořeno - pohled z čela


A pohled zezadu.


8) Sešijeme tělo čepice. Není potřeba šít až nahoru, protože horní část se později rozstříhá na střapce.9) Tělo čepice navlečeme lícem k líci na čelovou část, srovnáme zadní šev tak, aby pasoval "do křížku" a sešijeme.


10) Můžeme a nemusíme prošít kolem kraje kontrastní nití. Vypadá to hezky a zploští to šev, ale životně nutné to není :) Přemýšlela jsem i nad nějakým ozdobným stehem - asi by použít šel, ale mám obavu, že by se ve flísu ztratil...Pro větší výraznost prošití můžeme šít dvounitně - spodní fotka.


Výrazné dvounitné šití - obě dvě nitě později navleču do jedné jehly - steh je výrazný a není potřeba prošívat třeba 3x kolem.11) Nastříhám střapce - stříhám je cca 1,5cm široké, zapleteme copy, přišijeme květinku.


12) Čepici nahoře stáhneme pevnou nití a je hotovo!
 


Komentáře

1 Jitka K. Jitka K. | E-mail | 18. prosince 2014 v 14:05 | Reagovat

Moc děkuji za úžasný návod. Postupovala jsem přesně podle něj a čepička sedí perfektně a vypadá jak od profesionála. A to jsem úplný začátečník v šití. Dcera je nadšená, jinou už nosit nechce.

2 Michaela Michaela | 14. října 2015 v 23:18 | Reagovat

návod je perfektní, a vypadá to krásně určitě vyzkouším jen bych tedy měla jednu výtku a to tu že flís není zrovna za pár kaček běžně je bavlněný flís okolo 400,- korun za metr....takže pokud víte o místě kde je levný okamžitě mi dejte prosím typ :)

3 Lenka Lenka | 24. září 2016 v 21:22 | Reagovat

[2]: Flísová deka Ikea, Jysk, Mobelix... pár kaček, různé barvy.

4 Petra Petra | 26. října 2016 v 20:36 | Reagovat

[2]: Je to uz sice delsi doba,  ale myslim, ze primarne se tyto cepky vyrabi z umeleho fleecu... Pak je to za par korun. Kdybych chtela delat cepicku z prirodniho materialu, volila bych asi jinou cepku..

5 Jitka Jitka | 20. října 2017 v 10:34 | Reagovat

Hezký den, děkuji za návod! Určitě se do nějaké takové tvorby pustím! Chtěla bych tam dětem ještě vyšít nějaký obrázek a při hledání jsem narazila na tyhle stránky: https://eshop.anita.cz/potreby-pro-vysivani/vysivaci-a-sici-nite/vysivaci-nit-glowy-svitici-fluorescencni-barva-fialova-1000m-navin.html?cur=1, kde mají fluerescenční nitě. Myslím si, že děti budou nadšené! Co říkáte? :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama