Legíny s řasením na nohavicích

7. července 2013 v 19:28 | Lucie |  Moje tipy, fotopostupy, střihy
Přidávám postup na velmi jednoduché legínky pro malé slečínky, které zvládne každá začátečnice a přitom nadělají spoustu parády :)Budeme potřebovat:
- Pružnou látku dlohou tak, jak chceme mít dlouhé legíny +10cm (bude se hodit oboulící úplet na volnější model nebo jiný úplet s elastenem na obeplejší legíny)
- Gumu do pasu cca 40cm dlohou, stačí 1cm široká
- Tenounké gumičky, cca5mm, v délce 2x5cm
1) Podle oblíbených legínek si udělám střih - lépe je to popsané, když se podíváte do odkazu. U tohoto střihu, který používám a časem jsem si ho upravila je vidět, že ZD (vlevo) má vyšší sed (kvůli zadku) o 4cm oproti PD. Kdyby se tyto 2 díly na fotce daly k sobě a svislé strany zarovnaly , tak se sedy dají spojit kolmou čarou a svislé strany jsou stejně dlouhé, protože přijdou přišít k sobě.


2) PD a ZD si si položíme na sebe lícem k líci, zarovnáme pro sešití. Kdo potřebuje, tak si našpendlí. Sublimační fixou naznačíme značky, kde se bude řasit. Je také možné napřed sešít a značky si naznačit na sešitých dílech. Moje značky jsou 40cm od horního okraje a jsou 10cm od sebe.


3) Sešité boční švy. Já šiju na overlocku, kdo nemá, tak zvolí na svém stroji některý z pružných stehů. Díly jsou poskládané takto (zleva i zprava) ZD, PD, PD, ZD.


4) Přichází na řadu řasení. Ustřihneme si tenounkou a jemnou gumu (tato má 5mm na šířku a polovinu délky řasení - tedy 5cm), špendlíky upevníme na značky na švovém přídavku. Já šiju dál takto: Jehlu si zabodnu do gumy a vytáhnu 1 špendlík. Cikcakem na posun 0 a šířku stehu 3,5mm si zapošiju (guma se ráda páře). Poté si navolím posun 2, natáhnu látku i gumu, držím před i za patkou a gumu přišívám na švový přídavek. U konce opět vytáhne špendlík a na posun 2 zapošiju. Díky tomu, že je guma na švovém přídavku tak toto šití není po lícové straně vidět.


5) Řasení z lícové i rubové strany.


6) Sešívám sedy - tj. přední i zadní. Já začínám v pase jednoho dílu a šiju dolů, ustřihnu nit. U druhého sedu začínám zase v pase a šiju dolů. Dělá se mi to lépe, než kdybych měla šít např. v pase u PD, dál dolů do rozkroku a pokračovat plynuje do pasu ZD.

Když mám sešité sedy, tak si špedlíkem přichytnu rozkrok tak, aby mi lícovaly švy na sebe. Začínám sešívat nohavice. A tady už začnu dole u jedné, šiju nahoru k rozkroku, kde je důležité pohlídat si švy tak, aby vycházely "do křížku", a šiju dolů druhou nohavici.7) Pas a nohavice si žačistím na OL, kdo nemá tak cikcakem.


8) A přichází alespoň pro mě ta nejnáročnější část - vložení gumy a začištění dvojjehlou.

Gumu si na koncích sešijeme do kruhu, nejlépe tříkrokým cikcakem a sešijem raděj víc než míň.

Já začínám na zadním sedovém švu. Dám gumu jakoby do tunýlku, začištěný okraj látky podehrnu a z líce si zajistím špendlíkem. Stejně pokračuju na potější straně - tj. předním sedovém švu, poté na bočních švech. Do stroje nasadím dvojjehlu (tato má šířku 2,5mm) a z lícové strahy šiju. Hrana podehrnutého švu z rubové strany by měla být mezi jehlama. Komu to nepůjde, tak si může nastehovat, bude se mu s tím lepe manipulovat pod patkou stroje než se špendlíkama, ty rády vypadávají. Já šiju po hmatu.

Stejným způsobem zakončíme i nohavice. A máme hotovo :)

Tip z praxe - aby šití dvojjehlou bylo dostatečně pružné a steh nepraskal, tak je potřeba nastavit napětí horní nitě na to nejvolnější, v případě mého stroje (Brother) je to 0.
 


Komentáře

1 Coco Coco | Web | 7. července 2013 v 19:40 | Reagovat

riskovat nebudu :DD ale vypadá to super :)

2 Biby ♥ Biby ♥ | Web | 7. července 2013 v 19:42 | Reagovat

Pekné ! :D

3 inka inka | E-mail | 1. prosince 2013 v 17:40 | Reagovat

Děkuji moc, máte super stránky, snad jako jediná umíte výstižně a krátce vysvětlit jednotlivé kroky při šití modelu. úúúúžasné.
Inka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama