Podnikání na RP

6. června 2013 v 18:02 | Lucie |  Podnikání
Kdo si přečetl profil ví, že jsem v "minulém životě" byla účetní. Mnoho lidí si ke mně chodí pro radu, něco vím, něco nevím, nedělala jsem účetní 20 let, takže odpovědi nesypu z rukávu, jsem ale schopná se nad problémem zamyslet a dopátrat se mnohdy až k překvapivým výsledkům..

Momentálně jsem na RP (tedy rodičovském příspěvku, abych byla přesná) a mám aktivní živnostenský list - podnikám. Takovéto podnikání má jednu obrovskou výhodu - je naprosto beznákladové, pokud tedy nepočítám 1000kč na živnostenském úřadě, kde si musíte jít založit živnost. Jedná se o podnikání na vedlejší činnost, kdy není potřeba platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění (odvádí je stát). Pokud nepřekročíte limit výdělku (cca 150tisíc za 12 měsíců při paušálních nákladech 60%, ale může to být velmi individuální - záleží na oboru podnikání a délce podnikání), tak vám nevznikne povinnost odvádět zálohy na sociální pojištění ani v dalším roce. Daň neplatíte žádnou (díky slevám na dani) a zdravotní pojištění se odvádí pouze 1x do roka a to z částky, kterou jste skutečně vydělala (neplatí tedy minimální vyměřovací základ). Na stejném principu mohou podnikat i zaměstnanci (pokud mají alespoň minimální mzdu), nebo důchodci.

Toto je jen pro úvod, v případě zájmu, mohu doplnit o další podrobnější informace. Maminky, pokud také máte chuť tvořit, ale nevíte jak na to s úřady, ráda vám pomůžu a to i s dalším zpracováním účetnictví.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama